Mnoho milovníků jorkšírských teriérů bere své miláčky jako společenské plemeno a ne jako výstavní psy. Většina z nich nikdy nedostane příležitost předvést se před rozhodčími a publikem na výstavě. Ať už ale hledáte výstavního psa nebo rodinného společníka, měli byste vždy vybírat jorkšírského teriéra s průkazem původu. Štěňata bez průkazu původu jsou samozřejmě za přitažlivější ceny, ale je otázka, co skutečně z psíka vyroste a jaké velikosti.
Navíc většina zkušených chovatelů, kteří odchovávají štěňata s průkazem původy nelituje finanční investice do pořízení kvalitních jedinců, na kterých chová a stejně tak nelituje větší finanční investice do nákladů na chov štěňátek.
Štěňata s průkazem původu jsou kontrolována poradci chovů jednotlivých klubů, aby nebyla předčasně odstavena, kontroluje se a zapisuje jejich váha při návštěvě poradce chovu u majitele doma. Odborné znalosti a vybavení k úspěšnému odchovu štěňátek jsou nezbytným předpokladem k tomu, aby štěňátkům nehrozily problémy se špatným trávením, křivicí, křehkými kostmi, špatnými zuby a dalšími problémy. Účty u veterináře by brzy mohly změnit vaše počáteční úspory ve finanční, nebo hůře, v citovou ztrátu.
Štěňata by měla být v době odběru označena čipem nebo tetovacím číslem, očkována, několikrát odčervena a spolu se štěňátkem dostanete očkovací průkaz s těmito záznamy. Průkaz původu, kde jsou v několika generacích vypsáni předci vašeho štěňátka dostanete pravděpodobně nějakou dobu po odběru štěňátka. Všichni jorkšírští terieři s průkazem původu jsou evidováni podle tetovacího čísla nebo čísla čipu v Plemenné knize ČMKU a jestliže se pes ztratí, pomocí čísla lze identifikovat chovatele, protože solidní chovatel má řádně vedenou evidenci nových majitelů odchovaných štěňat.
Nedivte se, jestli budou ve vrhu třeba jen dvě štěňátka nebo jedno, jorkšírové mají velmi malé vrhy. O koupi štěněte, které vypadá nemocně, podvyživeně, přespříliš bojácně nebo nervozně byste však neměli ani přemýšlet. Musíte mít stále na mysli, že při pořízení jorkšírského teriera si kupujete nového člena rodiny ! Pejsek se s největší praděpodobností totiž členem vaší rodiny opravdu stane. Péče o srst – plně dlouhá srst se psům obvykle ponechává jen kvůli výstavním účelům, neboť vyžaduje zvláštní péči. Většina majitelů jorkšírských terierů většinou nechává srst přistřihnout do přiměřené a vyhovující délky, často i velmi nakrátko a s delší srstí na hlavě a prostříhanou srstí na těle. Pravidelné kartáčování pomáhá odstraňovat odumřelé vlasy.