česky 
 

SCHOPNOSTI JORKŠÍRSKÉHO TERIERA

 

Dnešní jorkšírští teriéři jsou ve většině případů klidní domácí mazlíčci. Jejich lovecké časy jsou dávno nenávratně pryč, stejně jako jsou dnes jorkšíráčci mnohem menší, než jejich předci.

 

V nejmenším z britských teriérů se ukrývá mnoho obrovských předností. Díky drobným rozměrům nepotřebuje mnoho místa.  Nemusíte mít velké a honosné sídlo s bezpečnostním plotem. Nepotřebujete velký dům se zahradou. Nepotřebujete věnovat tolik času výcviku, jako majitelé větších a sportovních plemen. Nemusíte sahat hluboko do kapsy, abyste mohli psovi poskytnout dostatek nejlepšího krmení. Není potřeba pořizovat boudu ani jiné zvláštní vybavení.

Jorkšírský teriér je důvěřivým a veselým psem, každému laskavému člověku se rád odvděčí za to, že s ním tráví volný čas. Vychází s většinou ostatních psů, často jsou chováni v párech a v malých domácích smečkách. Ačkoli nedosahuje velikosti hlídacího psa, velmi chrání svůj domov a lidi. Stále má totiž odvahu teriérských předků a přestože je malý, nebojí se. Jorkšírský teriér, který hlídá majetek svého pána nebo auto nebo zahradu, předvede dokonalý výstražný prostor, je-li vyprovokován. Jorkšíráci mají sloní paměť. Jakmile psíka jednou naštvete a on si Vás zapamatuje, nikdy na Váš hřích nezapomene.

Většina jorkšírských teriérů miluje zábavu, hraní je pro ně způsobem života. Budou Vám vděční za jednoduché hry, třeba kutálení míčku, chytání látkové hračky, aportování apod.. Jejich společenská povaha spojená s hravostí z nich dělá ideální volbu pro mladé i staré lidi. Hrající si jorkšírský teriér dokáže vykouzlit úsměv na tváři všem.

Děti a jorkšírští teriéři jsou přirození kamarádi, ale vzhledem k drobné tělesné stavbě těchto pejsků je namístě opatrnost. Většina chovatelů proto doporučuje, aby se do rodin s dětmi dostávali spíše větší psi samci, i nad tříkilový limit,  než fenky. Jelikož menší děti mívají tendenci zacházet se svými hračkami hrubě, musí být poučeny, že pejsek není hračka, ale křehká živá bytost. Jsou-li děti pořádně poučeny a pod dohledem, vzniká mezi nimi a psy úžasné přátelství.

Také postarší lidé jorkšírské teriéry zbožňují. Jejich zábavné blázniviny a přítulná povaha z nich činí vhodné partnery i pro méně pohyblivé jedince, kteří s nimi nemohou pobíhat po nábřeží. Jorkšírům stačí k dostatečnému procvičení vnitřek bytu a příležitostné pobíhání venku. Jsou ideální pro lidi z měst. Když se však jorkšírský terier dostane do ,,velkého světa‘‘ , bere to s nadšením a zápalem. Je teriér a slovo terrier pochází z latinského tera země. Jorkšírové si s radostí hrají v trávě a vítá i všechny venkovní hry.

Mnoho jorkšírských teriérů se věnuje agility – soutěže hbitosti, kde musí dokázat svou šikovnost při zdolávání překážek, tunelů, kladiny v předepsaném pořadí a na čas.

Jsou malí vzrůstem, ale mají obrovské srdce a skvělou povahu, není proto divu, že v mnoha případech jsou chovány v malých smečkách a majitelé je považují za členy rodiny. Snad všichni jorkšíráčci instinktivně vědí, kdo přijde první domů, stejně tak, když se někdo opozdí nebo nepřijde. Přestože svého pána či paničku považuje za nejdůležitější, chová každého člena rodiny ve velké vážnosti.

 

 

__________________________________________________________________________________

Uvažujete o štěňátku jorkšírského teriéra ?
Plánujete jeho pořízení  ?
Máme štěňátka!
 
AMBRA Professional
Mezinárodně chráněná chovatelská stanice psů FCI
reg. číslo 1403/97založena 18.7. 1997
 
 
Jmenuji se Věra Brunclíková, zabývám se profesionálně výchovou psů, jejich výcvikem, poradenstvím ohledně chování psů a provozuji soukromou psí školu AMBRA Professional v Praze 7 – Troji a stejnojmennou chovatelskou stanici. Psi jsou mým největším nejmilejším koníčkem ...
Telefon: 602 368 265

aktuality
Máme štěňátka
[18.08.2015] Aktuálně máme štěňátka
Máme štěňátka
[06.08.2012] Vrh narozen 18. července 2012
Přání
[23.12.2011] Přejeme všem krásné a kouzelné Vánoce, mnoho zdraví, štěstí, úspěchů a radosti v roce 2012 !!!
Máme štěňátka - vrh H
[05.10.2011] Narodila se nám štěňátka.
Veselé Velikonoce
[23.04.2011] Příjemné prožití svátků Velikonočních
 
  

AMBRA © 2009 ambra@psiskola.cz | Věra Brunclíková | +420 602 368 265
Mezinárodně uznaná chovatelská stanice reg. číslo 1403/97 založena 18.7. 1997 - odchovány vrhy A - H
Psí škola | Border kolie
Schopnosti jorkšírského teriera