česky 
 

HISTORIE PLEMENE JORKŠÍRSKÝ TERIÉR

   

 

Historie plemene jorkšírský terier
Ačkoliv je jorkšírský teriér poměrně mladým plemenem, známe ohledně jeho původu bohužel málo. Přes všechny domněnky a teorie se nikdy nedošlo dál než k jistotě, že toto plemeno muselo vzniknout v jeho dnešní formě v hrabstvích Yorkshire a Lancashire. Panuje názor, že zemí původu je Skotsko. Skutečností každopádně je, že spolu s industrializací – hovoří se zde o průmyslové revoluci se hodně lidí v 19. století vystěhovalo ze Skotska a nalézalo práci v hrabstvích Lancashire a Yorkshire v textilkách, muži jako tkalci, ženy jako pradleny. A právě tito přistěhovalci s sebou přiváželi své psy ze Skotska. Ponejvíce to byli malí teriéři, kteří měli držet dál od domů v dělnických sídlištích obtížné krysy a myši. Tehdy ještě neexistoval organizovaný odvoz odpadků a navíc měli psi napomáhat dělníkům čas od času k získání králičí pečínky. Staří chovatelé, kteří později vyšlechtili jorkšírského teriera kolem poloviny minulého století, po sobě nezanechali žádné písemné zprávy. Je to pochopitelné, protože to byli tkalci a horníci, tedy povětšinou lidé, kteří neuměli číst a psát. Tito skotští přistěhovalci přicházeli v anglických hrabstvích do oblastí, kde již probíhal chov psích plemen a tak se dali do chovu psa, který by odpovídal jejich vlastním představám a potřebám. Chovatelé měli k dispozici psy, které s sebou přivezli ze své skotské vlasti. Jmenujme zde především clydesdale teriéry nebo paisley teriéry, ze kterých vznikli první jorkšírští terieři. Jako dobří hubitelé krys a myší měli psi rovněž svoje místo na člunech pro říční dopravu.

Huddersfield Ben

                                                                                                                                                                         Nejznámější jorkšírský terier z druhé poloviny 19. století je pes Huddersfield Ben a tento pes pocházel z chovatelské stanice pan Eastwooda z Huddersfieldu. Pan Eastwood později psa prodal paní Fosterové do Bradfordu, která ho několikrát vystavila a postupně se stala jednou z nejvýznamnějších podporovatelek chovu jorkšírského teriéra. Pes Ben byl výsledkem záměrného liniového chovu. Jeho předkové v rodokmenu jsou dost pomíchaní. Otec se jmenoval Boscovitch s Dog, jeho matka Eastwood Lady byla současně jeho babičkou z otcovy strany. Pes Ramdeen Bounce, byl současně otcem i dědečkem matky Lady. Fena Old Dolly se v linii otce vyskytuje dvakrát a rovněž dvakrát se vyskytuje v linii matky. Pes Ben se dožil jen šesti let, uhynul v důsledku dopravní nehody 23. září 1871. Měl mnoho potomků, kteří dosáhly poct vítězů a za krátkou dobu svého života získal na výstavách 74 prvních cen. Byl ovšem nejen úspěšným výstavním psem, ale i slavným zabíječem krys v arénách pro krysí zápasy. Byl poměrně velký a těžký, jinak by na kolbištích proti krysám neobstál Ale značná část jeho potomstva byla menší a měla poměrně dlouhou srst a i jeho potomci vyhrávali výstavy.

Dalším jorkšírským terierérem, který se postaral o rozruch byl Conqueror paní Tronghearové, kterého prodala za tehdy horentní sumu 250 liber herci Emnetovi do New Yorku. Ceny jorkšírských teriérů se tehdy běžně pohybovaly mezi 20 a 30 librami.

Po Benovi byl nejznámějším výstavním psem Tedy paní Forsterové. Vyhrál celkem 256 prvních cen a k tomu velké množství medailí a pohárů. Paní Forsterová psa získala na jedné výstavě od jiného chovatele. Říkalo se, že Ted byl ve své době zdaleka nejlepším jorkšírským teriérem – 1894.

Kolem 200 cen vyhrál v devadesátých letech minulého století pes Smart majitele pana Kirby. Všichni tito psi a další přispěli do chovu jorkšírského teriéra a odhadovat přitom zásluhy toho či onoho psa je nemožné. 

_______________________________________________________________________________________________________

aktuality
Máme štěňátka
[18.08.2015] Aktuálně máme štěňátka
Máme štěňátka
[06.08.2012] Vrh narozen 18. července 2012
Přání
[23.12.2011] Přejeme všem krásné a kouzelné Vánoce, mnoho zdraví, štěstí, úspěchů a radosti v roce 2012 !!!
Máme štěňátka - vrh H
[05.10.2011] Narodila se nám štěňátka.
Veselé Velikonoce
[23.04.2011] Příjemné prožití svátků Velikonočních
 
  

AMBRA © 2009 ambra@psiskola.cz | Věra Brunclíková | +420 602 368 265
Mezinárodně uznaná chovatelská stanice reg. číslo 1403/97 založena 18.7. 1997 - odchovány vrhy A - H
Psí škola | Border kolie
Historie plemene jorkšírský teriér